PSD NEDİR ? PSD NE DEMEK ?

PSD, Photoshop ile oluşturulan dosyaların kaydedilirken kaydedildiği biçimin adıdır.

PSD Dosyası Nedir?

PSD dosyası, dosyaların daha sonra Photoshop’ta yeniden açılmak üzere kaydedildiği bir biçimdir. PSD dosyasında oluşturulan tüm katmanları, yapıları ve şekilleri kaydedin. Dosya açıldığında tüm veriler yeniden işlenebilir. Bu arada, PSD dosyaları PSD olarak kullanılmaya devam edilebilir veya farklı formatlara dönüştürülebilir.

Örneğin, PSD dosyaları PNG veya JPG formatına dönüştürülebilir. Bir PSD dosyasının maksimum genişliği ve yüksekliği 30.000 piksel olabilir. Ayrıca, PSD dosyalarının boyutu 2 GB’a kadar olabilir. 30.000 piksel ve 2 GB’den daha büyük dosyalar oluşturmak için başka biçimler de mevcuttur.

PSD Dosyası Nasıl Açılır?

PSD dosyaları yalnızca Photoshop uygulamasıyla açılabilir. PSD dosyalarını ücretsiz bir programla açmak istiyorsanız GIMP’yi kullanabilirsiniz. Ancak GIMP ile bir PSD dosyasını açsanız bile dosyanın içerdiği verileri işleyemez.

PSD Dosyası Açma İşlemi

PSD dosyalarını açabilmeniz için öncelikle bilgisayarınızda Photoshop’un kurulu olması gerekir. Herhangi bir program veya uygulama yüklemeden PSD dosyalarını tarayıcınız üzerinden açmak istiyorsanız paint.net’i kullanabilirsiniz.

Ayrıca GIMP’de olduğu gibi bu sitede PSD dosyanızı açabilirsiniz ancak site dosyadaki verileri manipüle etmenize izin vermiyor. Bu verileri işlemek için kesinlikle bir uygulamaya ve programa ihtiyacınız var.

PSD Dosyası Açma Programı

Photoshop, PSD dosyalarını açmak için kullanılır. Ancak Photoshop dışında PSD dosyalarını açabilen başka programlar ve uygulamalar da vardır. Bu programları ve uygulamaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Adobe Photoshop Elements
  2. Paintshop Pro
  3. Corel Draw

Aynı zamanda Adobe program ailesindeki Premiere Pro, After Effects veya Illustrator gibi programlar da PSD dosyalarını açabilir.

PSD tasarım ne demek?

İngilizce’de Photoshop Documents denir ve Türkçe’ye çevrilmiş hali Photoshop Belgesi anlamına gelir. Psd dosyalarının birçok kullanım alanı vardır. Örneğin; fotoğraf düzenleme, logolar, broşürler, web siteleri, video düzenleme vb. Kaydedilmiş Photoshop veri formunu hatırlatır.